Menu

אימפריית הדוקטורטים המפוברקים מגיעה גם לבולגריה


עקיבא פרדקין הוא "לקוח חוזר" של מדור זה בהיותו אחד מראשי תעשיית הדוקטורטים המפוברקים שחולקו פה מ"מוסדות אקדמיים" באוקראינה, סרי לנקה וקוסטה ריקה. לאחרונה, כך מסתבר, הוא החל לשווק תארי דוקטור גם מבולגריה לכל מי שמבקש דרך קלה וקיצור תהליכים במסע אל התואר השלישי הנכסף.

בפסק דין שניתן באחרונה בבית המשפט לתביעות קטנות בתל אביב חויב פרדקין לשלם אלפי שקלים לתובעת בשם איילת אריאל חסיד. השופט יאיר חסדיאל כתב כי לאחר ששילמה לפרקדין, גילתה חסיד כי כלל לא נרשמה ללימודי דוקטורט במוסד בשם South West University. כשפרדקין נדרש להסביר, כך לפי פסק הדין, הוא הציג "גרסה קליידוסקופית הכוללת שפע של הסברים מלומדים, זוהרים, מתחלפים ומהתלים". 

"בכתב ההגנה הוגדר החשבון אליו הפקידה התובעת את כספה כחשבון של 'נאמן מטעם האוניברסיטה' אך היא הופנתה אל האוניברסיטה כדי להתמודד עצמאית עם נהליה להשבת כספי שכר לימוד", נכתב בפסק הדין, "ככל שהדיון התקדם הרחיק פרדקין עוד יותר מעדותו. תחילה העלה גרסה לפיה שולמו הכספים ל'חשבון נאמנות שיש לנו בבולגריה ומנוהל בידי דוד לוי, שהוא מנהל עמותת חינוך ישראל-בולגריה'. לאחר מכן הסביר לחסיד שלפי החוק בבולגריה הוא אינו יכול לקבל עמלות מהאוניברסיטה והיא מחויבת לעבוד באמצעותה. לאחר מכן הכחיש כל קשר לעמותה ולתשלום שהעבירה והפנה אותה אל העמותה, תוך תליית האשם התורן בכללי ההחזר שלה".

הסיינטולוגים אינם הקבוצה הכי שקופה בישראל. פעם אחר פעם מתגלה כי הם מציעים את שירותיהם לציבור הרחב מבלי לספר מהיכן רכשו את הכשרתם ומהן השיטות/תפישות שמאחורי המוצרים שהם מוכרים. כששואלים אותם על הכנסייה הסיינטולוגית, הם לרוב כועסים וטוענים שמדובר בפלישה גסה לחייהם הפרטיים. הם בהחלט היו צודקים אלמלא הקשר ההדוק בין המוסד הזה לבין תרבות הצריכה שלנו.

ד"ר שולמית לוריאצילום מסך

קחו לדוגמה את ד"ר שולמית לוריא. היא אכן למדה רפואה ואף התמחתה ברפואת ילדים אך אינה מועסקת באחת מקופות החולים או בתי החולים. היא כן הבעלים של קליניקה פרטית שבה היא עוסקת ב"רפואה פונקציונלית". הנה מושג חדש שדר יחדיו עם מונחים כמו "רפואה אלטרנטיבית", "רפואה אינטגרלית" ו"רפואה הוליסטית". בין היתר היא עובדת בשיטת עדיאל תל אורן, עוד אחד מ"הלקוחות החוזרים" של מדור זה.

לוריא גם משתתפת באמצעות עמותת "תבונה" במפגשים בהם היא מסבירה מדוע כדאי להימנע מנטילת ריטלין. היא עושה זאת מבלי לספר שההתנגדות לריטלין היא חלק אינהרנטי בגישה הסיינטולוגית. גם עמותת "מגן לזכויות אנוש" הסיינטולוגית מקדמת גישה דומה. בדומה לרבים מחבריה למילייה "הפונקציונלי", ללוריא יש גם מה לומר על חיסונים. היא איננה מתנגדת להם באופן גורף, אבל מקדמת "הסכמה מדעת", מושג מכובס שיוביל אותה ככל הנראה לבירור בקרוב במשרד הבריאות.

לוריא גם שוכחת דבר נוסף שרופא מוכר לא יכול לעשות: אסור לו לקדם או למכור תוספי תזונה שכן אלה אינם נבדקים על ידי משרד הבריאות. בסרטונים שונים היא ממליצה על תוסף שנמכר תמורת תשלום כמובן והופיעה גם בתוכניות אולפן, כמו "פאולה וליאון" בקשת 12 כיועצת לחברה מסחרית.

תגובת ד"ר לוריא: "התואר ברפואה ניתן לי בזכות ובצדק לאחר שסיימתי לימודים בבית הספר לרפואה בהדסה והתמחות כרופאת משפחה במחוז תל אביב. כמו כן, סיימתי הכשרה בהומיאופתיה בבית ספר מיר"ב לרפואה משלימה מטעם קופת חולים מכבי. בנוסף לכך, עברתי הכשרה מקיפה ברפואה פונקציונלית על-ידי רופאים קונבנציונליים ומוכרים באורגון, ארה"ב. כל הלימודים והתארים הנ"ל מהווים חלק מהסמכתי לעסוק בתחום ומסכמים 13 שנות לימודים אקדמיים".

"אני לא מוכרת תוספי מזון. אני לא מתנגדת באופן גורף לחיסונים אבל כן מקדמת הסכמה מדעת בהתאם לחוק זכויות החולה והאמנות הבינלאומיות רלוונטיות. אני מתנגדת לריטלין כתרופה שמטפלת בסימפטום בלבד, ובהתאם לעיקרוןprimum non nocere מעדיפה לא לתת משהו שעלול להזיק אם יש דרך למצוא את המקור לבעיה ולטפל בו. אני גאה בהיותי סיינטולוגית. עם זאת, זה ענייני הפרטי".

—-

מחמוד נוג'ידאת, שהיה בעבר מועמד לכנסת, הוא מורה של משרד החינוך החותם על פוסטים שלו בפייסבוק כדוקטור. בשיחתנו המוקלטת אמר לי נוג'ידאת שהוא "בעל תואר שלישי בפילוסופיה מאוניברסיטת חיפה מאז 2004". באוניברסיטה לא שמעו על האיש. כשביקשתי את התעודה של נוג'ידאת או אולי מספר תעודת זהות, הוא נפנף אותי ומאז לא חזר לפניותיי. ממשרד החינוך נמסר כי לנוג'ידאת אין דוקטורט וכי יטפלו בנושא.

 

Let's block ads! (Why?)Source link

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *