Menu

אם שהבריחה את בנה חסר הישע לקפריסין מואשמת בהתעללות והזנחה


פרקליטות מחוז תל אביב הגישה היום (חמישי) כתב אישום נגד אילנה הס, בת 62 מרמת השרון, בגין התעללות בבנה המוגבל והברחתו לקפריסין, שם מת בשנה שעברה. הס אינה חשודה בגרימת מותו, אך מואשמת בהתעללות, בהזנחה ובהוצאה מחוץ למדינה תוך שיבוש הליכי משפט.

עוד כתבות בנושא

בנה של הס, בן 31 במותו, אובחן כבעל מוגבלויות שכליות קשות שאינן מאפשרות לו לדאוג לצרכיו, ואף לקה באפילפסיה. סיבות מותו אינן ברורות. הס אמרה כי הוא מת מאירוע לבבי, אך לפי הפרקליטות לא הציגה מסמכים התומכים בטענתה. היא נעצרה אשתקד והוסגרה לארץ בשבוע שעבר.

כתב האישום מגולל מסכת של התעללויות מצד האם שתועדו בשנים האחרונות: בפברואר 2015 הותירה הס את בנה לבדו וללא השגחה בחניון בהרצליה, כשהוא שוכב על צדו על רצפת החניון וכשרגלו הימנית קשורה בשרשרת ברזל לכיסא הקדמי של רכבה. כעבור תשעה ימים, עקב סירובה של הס להגיע עם בנה לחקירה במחלקת הרווחה, הגיעו שוטרים לדירתה ברמת השרון ומצאו את הבן כשהוא סובל משבר בזרועו השמאלית. הס סירבה להציג בפני השוטרים תעודת זהות, ולא אפשרה להם ללוות את בנה למחלקת הרווחה לצורך חקירה. 

לאחר חודש הוצא הבן ממשמורתה של הס והועבר למעון ביפו. בדצמבר 2015 מינה בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב את עמותת "אקים לאפוטרופסות" כאחראית לחסר הישע. מטעם העמותה מונתה אפוטרופסית לבן, והיא סיכמה עם הס כי תוכל לבקר את בנה במעון פעמיים בשבוע ולבלות איתו בביתה בכל סוף שבוע שני, כל עוד היא מתחייבת להשיבו למעון בראשון בבוקר.

"אין חולק על כך שאמו של המשיב רוצה בטובתו", כתב השופט אריאל צימרמן בדיון בנושא שנערך ב-2015 בבית משפט השלום בתל אביב, "אולם עולה ספק ניכר בשאלה אם הותרתו של המשיב בחזקת אמו אכן מאפשרת את המשך חייו בביטחון ובכבוד שהוא זכאי לו כאדם". השופט ציין כי כבילתו של חסר הישע בשלשלאות היא עניין חוזר ונשנה, וקבע כי "הדעת אינה נותנת שבית המשפט יאפשר, ולו לתקופת ביניים, את המשך החזקתו של המשיב במצב פוגעני שכזה… שיתוף פעולה [מצד הס] אין, ולעת הזו אין כל ודאות לביטחונו של המשיב, שעולה חשש לחייו".

באפריל 2016 הגיעה הס למעון על כדי לאסוף את בנה לביתה, והיא התחייבה בכתב להחזירו כעבור שלושה ימים. יום לאחר מכן המריאה הס עם בנה לגרמניה, מבלי ליידע את העמותה או את האחראית לבן. בהמשך העבירה אותו לקפריסין, שם מת באוגוסט 2017. 

הס אמרה בחקירתה כי לא תכננה להוציא את בנה מישראל, אך ראתה שהוא סובל במעון ולכן החליטה לקחת אותו לאחיו בגרמניה. לדבריה, היא קנתה כרטיס טיסה דו-כיווני, אולם בנה ביקש ממנה להישאר בגרמניה, ולאחר חודשיים הם טסו יחד לקפריסין. 

בית המשפט המחוזי בת"א דחה היום את בקשת הפרקליטות לעצור את הס עד תום ההליכים. בהחלטתה כתבה השופטת שרית זמיר כי "סבורני כי מדובר בטרגדיה משפחתית קשה ואין ספק שהמחיר ששילמה המשפחה הינו כבד עד מאוד וככזה הבהיר למשפחה בכלל ולמשיבה (הס) בפרט את כובדם של המחירים שהיא נאלצת לשלם בגין מעשיה והציב קו גבול ברור ומוחשי אשר יש בו כדי להפחית את החשש להימלטות. המשיבה נוכחה לדעת כי ידה הארוכה של החוק תשיג אותה גם מחוץ לתחומי מדינת ישראל מה שלטעמי מפחית אצלה את המוטיבציה להימלט".תגובות

דלג על התגובות

הכתבות הנקראות היום באתר

Let's block ads! (Why?)Source link

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *