Menu

גנץ, אל תיתן לברק לחזור לשדות הקנאביס


בלה לה לנד עומד להתקיים עוד מעט קט טקס הבחירות וההתרגשות רבה. שוב האצטגנינים, סליחה הסוקרים, מתעמקים במספרים ומספקים "תחזיות". נכון, רק בבחירות האחרונות הם טעו באופן מחפיר; אבל מה כבר קרה ואם קרה אז מה קרה? טעות, טעינו, טועים.

אולם היות וניחוש של תוצאות הבחירות הפך לא רק למקור פרנסה לבעלי מקצוע מלומדים אלא גם להובי לאומי, אני מרשה לעצמי להציג בפניכם את הימורי העצוב: הימין בראשות הליכוד שוב ינצח. הוא ינצח עם נתניהו וינצח גם אם כץ או סער יעמדו בראשו. המפלגות הדתיות יחברו אליו. כחלון יחבור אליו, אבקסיס תחבור אליו, ליברמן יחבור אליו, לפחות אחת ממפלגות המרכז, וכנראה שתיים, יחברו אליו וספינת הטיטניק הישראלית תמשיך במסעה המשוגע לעבר הקרחון המכונה מדינה אחת לשני העמים, שתשתרע מן הים עד הירדן, ותתרסק במוקדם או במאוחר.

אהוד ברקעופר וקנין

ואת האיש היחיד שיכול היה להסיט את ההגה הציבור שולח, למעשה מגרש, בבושת פנים שוב להתעשר בשדות הירוקים. שיתעשר לו שם בשקט, אנשים אומרים, רק שלא יחזור לשדה הפוליטי. אנחנו לא רוצים ולא צריכים אותו. ואני שואל האם התמסטלנו עד כדי כך שאנחנו מרשים לעצמנו לוותר על האדם שהיווה ובמובנים רבים עדיין מהווה את האופוזיציה האמיתית היחידה לשלטון נתניהו?

אינני נמנה על חסידיו של ברק. רחוק מכך – כחלק גדול מבני דורו הוא לוקה ביהירות בלתי נסבלת ותחושת אני ואפסי עוד. הוא סוליסט, אינו יודע לעבוד בצוות וכפוליטיקאי הוא לא היה, בלשון המעטה, העיפרון הכי מחודד בקלמר. חטוטרת מעיקה נוספת, אשר אולי בכל זאת ניתן בשל הטירוף שבה לתת לה את הקרדיט שהיה מדובר בסך הכול בתמרון מתוחכם, היא כמובן הרעיון של הפצצת מתקני גרעין באיראן. וכן, לא רק שהוא איננו סחבק, הוא פשוט לא מתחבר לישראל החדשה העכשווית.

אבל, נכון לעכשיו, מה לעשות, אהוד ברק הוא האיש היחיד שמדבר ברור על הצורך להיפרד מן הפלסטינים. כל השאר מדברים חלש או לא מדברים בכלל. הוא לא מתפתה למסמוס אין סופי של ביצוע היפרדות כזו במשא ומתנים אין סופיים וחסרי תוחלת עם אבו מאזן שלא יכול (ואולי גם לא רוצה) להיות פרטנר שבאמת יחתום על הסכם ואחר כך גם יממש אותו.

ברק מציע לפיכך לעשות זאת בדרך היחידה הנראית מתקבלת על הדעת בתנאים אלו והיא הכרזה ברורה על קו גבול הכולל את גושי ההתיישבות הגדולים הסמוכים ברובם המכריע לקו הירוק. בלית ברירה הוא מוכן לעשות זאת ללא שיתוף פעולה עם הפלסטינים, אך ייתכן שירדן תהיה מוכנה לסייע וכמותה גם מדינות ערביות נוספות וחלק גדול מן הקהילייה הבין לאומית. ההצהרה על קו גבול זו כגבולה הסופי והמוחלט של מדינת ישראל תהיה מפורשת ומחייבת – מצדו המזרחי של קו גבול זה תיעשה הפסקה מוחלטת של כל התיישבות נוספת ללא קריצה או העלמת עין תוך חתירה למצב בו בסופו של דבר יישאר במקום רק צבא ישראלי כפי שקורה הדבר כבר כיום באזור שפונה מצפון השומרון.

אהוד ברק הוא כנראה האיש היחיד בישראל כיום שניחן בתעוזה הדרושה לביצוע מהלך כזה. היה זה הוא שהסיג לאחור את כוחות צה"ל משהיית האיוולת בת שמונה עשרה השנים בווייטנאם של המזרח התיכון הלוא הוא אזור דרום לבנון. ברק הוא האדם היחיד שנראה כי לא ימצמץ ולא יתקפל לנוכח גלי מחאה קשים שצפויים לפרוץ ברחבי הארץ, ובמיוחד ביהודה ושומרון, אם אכן יתרחש מהלך כזה.

היות ובמצב העניינים הנוכחי לא נראה אפשרי או אף רצוי כי ברק יעמוד בראש מפלגת אופוזיציה כזו או אחרת (והרי אין הבדלים משמעותיים בין השחקניות המרכזיות שם) אין אלא לקרוא לראש מפלגת הגנרלים החדשה, בני גנץ, לצרף את ברק כשר ביטחון לממשלתו.

החייל אהוד ברק בראש מסדר צבאי

החייל אהוד ברק בראש מסדר צבאילע"מ

לא אכלתי איתם מאותו מסטינג ואינני יודע מה טיב יחסיהם, אך אם עוד המשהו ההוא, נו איך קוראים לו – אה, כן, טובת המדינה – עומד לנגד עיניהם הרי שחבירה כזו היא הכרחית.

אם קשה לגנץ לבלוע את הגלולה כדאי להזכיר לו כי נכון לעכשיו הוא עושה שגיאות פוליטיות גסות ביותר – שתיקתו מתחילה להיתפס כחולשה, הסרטונים המבחילים שספקו לו יועצי התקשורת שלו מעידים בנוסף לחוסר המוסריות הנשקפת מהם גם על חוסר תבונה פוליטית והצוות שאמור לחבור אליו מסתמן כחלבי וימני מדי. כל אלו יכולים לגזור עליו  גורל דומה לזה שפקד את אמנון ליפקין שחק, שהתחיל את דרכו הפוליטית כהבטחה הלבנה האולטימטיבית רק כדי להיעלם במהירות מן המפה.

לפיכך בהנחה שגנץ איננו בנט בתחפושת הרי שכדאי לו, גם אם יועצי התקשורת שלו יכו את ראשיהם בקיר, להבהיר באופן נחרץ איך ומה הוא מתכוון לעשות לשם פריצת הקיפאון המדיני . במקביל עליו לגייס את ברק לצדו. הכריזמה המסוימת שלו יחד עם התעוזה והכיוון הפוליטי של ברק עשויים להוות שילוב מבטיח. ברור שהחלטה כזו איננה החלטה קלה אך כדאי לגנץ לזכור רק המעז מנצח.

Let's block ads! (Why?)Source link

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *