Menu

הטרדה מינית: לא "עניין של השמאל"


עכשיו, כשהמאבק הגדול כבר הוכרע, והשופט ברט קבאנו הושבע לתפקידו כאחד מתשעת שופטי בית המשפט העליון בארצות הברית, על הנשים המנהיגות את תנועת MeToo# לעשות חשבון נפש מעמיק על המסע שנכשל.

לא כדאי לפתוח במאבק מר שכזה, אלא עם האשמות רציניות ומבוססות, הנותנות סיכוי להצלחתו. במקרה הנוכחי נראה שהתנועה התעלמה מהקשיים האמיתיים וסמכה יותר מדי על הרטוריקה של עצמה. עלבון הנשים, שכולנו שותפות ושותפים לו, אינו יכול להיות הטיעון הבלעדי. בוודאי לא כשמדובר לא רק בהבטחת שוויון לנשים, אלא גם בפגיעה בגברים, ובמיוחד לא כשההאשמות כלפי הגבר באות על רקע פוליטי כבד וחשוף כל כך.

עוד כתבות בנושא

התוצאות המיידיות של הכישלון הזה חמורות: קבאנו הוא איש צעיר יחסית, העשוי לכהן במשך 30 שנה לפחות בבית המשפט החשוב ביותר בארה"ב ולהשפיע השפעה מכרעת על הסוגיות המרכזיות ביותר בעיצוב החיים הדמוקרטיים במאה ה–21. ספק אם ישכח את ההשפלה הנוראה שעבר.

התקווה להדיח אותו בעתיד נשמעת הזויה אף יותר מהתקווה להדיח את הנשיא הנוכחי מהבית הלבן. בניגוד לדונלד טראמפ הבעייתי, קבאנו הוא מודל רפובליקאי מובהק, ודי באיום עליו כדי להלהיב את המוני הבוחרים של הימין להסתער בחודש הבא על בית הנבחרים במטרה למנוע את השתלטות הדמוקרטים.

יש לקוות, שברבות השנים תתקרר מעט דעתו של האיש שהוטל בו כתם כבד כל כך של ניסיון לאונס על בסיס טענות רעועות מדי. אבל ברור, שהשיח החשוב על פגיעות מיניות בנשים ספג השבוע מהלומה קשה. גרמו לכך בעיקר הדמוקרטים והשמאל האמריקאי, שניצלו את האג'נדה הרגישה כל כך של פגיעה מינית בחלשים כדי לקדם מטרות פוליטיות, שאין להן דבר וחצי דבר עם דאגה כנה לנשים.

ציוץ של חנה קים – דלג

כמו הרוב המוחלט של הנשים, גם אני חוויתי הטרדות מיניות שגרתיות, ולפחות פגיעה מינית משמעותית אחת, שבוצעה באופן טיפוסי בידי אדם מוכר בסביבה הקרובה. בדומה למה שאירע לד"ר כריסטין בלאזי פורד, גם אני הייתי בת 14 והתוקף היה בן 17, וכמו רוב הנערות והנשים גם אני לא התלוננתי. אולי מפני שהיה סתם לא נעים לדבר על הנושא, ואולי מפני שכך או אחרת חלפו השנים, והתקווה היא שהנער התבגר וחדל ממעשיו.

ההישג הגדול של MeToo# הוא, שהדיון בבעיה המטרידה הזאת, המציקה לנשים רבות כל כך, נהפך לגלוי, ולכן גם ליעיל הרבה יותר במניעת התופעה. הסכנה הגדולה היא, שהמאבק הקריטי הזה, שהתחיל בצדק בהוקעת מעבידים פוגעניים בעולם המדיה והבידור, הזמין במיוחד לציד של נשים יפות וגברים יפים, יעבור עכשיו תהליך של פוליטיזציה, ויהיה לעוד כלי במאבק המר בין שמאל לימין.

אסור שההתנגדות לפגיעה בנשים, לביזוי שלהן ולהטרדתן היום יומית תיהפך לעוד עניין של השמאל. זה מה שקורה עכשיו בארה"ב, וזה אסון. בישראל עברנו להוותנו דבר דומה עם בית המשפט העליון, שההגנה עליו נהפכה למזוהה עם השמאל. עכשיו מגיעות תגובות הנגד. את המאבק בפגיעה בנשים ניתן עדיין להציל מפוליטיזציה מרסקת. הפיכתו ל"נושא של השמאל" תחסל אותו. חשוב לא ליפול במלכודת הזאת.תגובות

דלג על התגובות

הכתבות הנקראות היום באתר

Let's block ads! (Why?)Source link

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *