Menu

הסכם אוסלו המסכןאצל ישראלים ופלסטינים רבים, תקיפה של הסכם אוסלו נהפכה לספורט המוני. האור החלש שנדלק בחושך בספטמבר 1993 — כל סערות העולם עשו ועושות יד אחת בשביל לכבות אותו.

לפני ההסכם וגם אחריו ערכו הקיצונים בישראל "טקסי הלוויות" לאלה שיעזו לחתום על ההסכם, וגם חמאס והקיצונים הפלסטינים התייצבו נגדו. יאסר ערפאת הואשם בבגידה. בישראל הקיצונים התנקשו בסמל אוסלו, יצחק רבין, והקיצונים הפלסטינים ביצעו פיגועים בכל פעם שהצדדים היו מגיעים להבנות ביניהם.

עוד כתבות בנושא

ואחר כך מאשימים את אוסלו בכל העוונות שהקיצונים משני הצדדים ביצעו. האם הסכם אוסלו הוא שצייד את יגאל עמיר באקדח כדי להתנקש באדריכל אוסלו הישראלי רבין? האם הסכם אוסלו הוא שצייד את המתאבדים בחגורות נפץ כדי לבצע פיגועים נגד אזרחים ישראלים? "גזלו את פת לחמו, הבגדים והדגלים, השליכוהו לצינוק המוות ואמרו: אתה הגזלן", כתב המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש בנסיבות אחרות, אך כאלה הדומות למצב של הסכם אוסלו. אחרי שחיסלו את ההסכם, עומדים מסביב לגופתו, מצליפים בו וזועקים: למה לא הבאת את השלום?

נו, באמת. יש לשאול את מתנגדי אוסלו: האם השארתם פיסה בגוף של אוסלו שלא פגעתם בה?

הסכם אוסלו המסכן שלי. מה עוללו לך, המנוולים והטהרנים כאחד? הצולבים של אוסלו משמאל צועקים, שרבין לא הרחיק לכת דיו — כאילו טווח הדיון הציבורי בישראל אז היה בין הדעות של גדעון לוי לבין הדעות של עמירה הס. הם שכחו, כי רק הכיר רבין באש"ף — וכבר הוא הוצג כבוגד. אפילו אהוד ברק, שהיום מעביר שיעורים בתולדות הפשיזם, התנגד להעברת ערים פלסטיניות לריבונות של הרשות הפלסטינית. ברק ביקש מהפלסטינים לקבל את כל מה שהאדונים נותנים להם, או לא כלום. בסוף כולנו קיבלנו את בנימין נתניהו.

מנגד, רבים היו גיבורים על ערפאת, שכאילו באמצעות הסכם אוסלו הכשיל את האינתיפאדה הראשונה. מכובדים אלה שכחו, שהאינתיפאדה בימיה האחרונים נהפכה למלחמה בין קבוצות חמושות, בלי הנהגה מאוחדת, ועם הרבה ייאוש בקרב המוני פלסטינים. הם שכחו את ההתעללות בהנהגה הפלסטינית מצד "אחיהם", מנהיגי מדינות ערב, שכל אחד מהם הסב את האינטרס הפלסטיני לאינטרס הצר של משטרו. ערפאת בזמנו הצטווה על ידי נשיא סוריה, חאפז אל אסד, לצאת מדמשק בתוך שמונה שעות.

אני כותב על הסכם אוסלו במלאות 25 שנים לחתימתו לא כדי לומר שהוא ההסכם האולטימטיבי: הרי ב"גבינה שווייצרית" זו — התואר שהעניק ברק להסכם — שטח החורים גדול משטח הגבינה המחברת ביניהם. אך הסכם אוסלו שיקף את מאזן הכוחות בישראל. הימין קיבל את הבכורה כמעט בכל מערכות הבחירות, ובחלון הזמן של 1992, עם ניצחון רבין בבחירות, הוא ניסה לחולל, במציאות קשה ביותר, שינוי מהותי ביחסים בין ישראל לפלסטינים, ובראש ובראשונה להכיר בהנהגה הלאומית של העם הפלסטיני.

הסכם אוסלו שבר הרבה מוסכמות, ול"פושעי אוסלו" — הכוונה כאן לא למצדדי ההסכם, חלילה, אלא לאלה שקטלו אותו בשקרים ובהסתה פרועה — הוא היה חלום בלהות. כי ההסכם היה, ועודנו, הבזק התקווה היחיד במאה שנות קונפליקט.

הבזק זה הוליד גל ענק של תקווה ואופטימיות, ששטף את כל העולם, ולא רק את האזור. את זה הקיצונים גמרו אומר לקבור עמוק באדמה. לכן מי שחייבים לתת את הדין על כישלון אוסלו אינם קברניטי אוסלו, אלא הורסי אוסלו.תגובות

דלג על התגובות

הכתבות הנקראות היום באתר

Let's block ads! (Why?)Source link

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *