Menu

כשזה מגיע לשירות צבאי, רק נשים נאלצות להתכופףבואו נשחק ב"נדמה לי". נדמיין שחיל האוויר מחליט על התייעלות כללית, שבמסגרתה הוא מעביר את קורס הטיס שלו לבסיס חדש. כחלק מהתכנית, מחליטים בחיל לבטל את המטבח ולהזין את החיילים באמצעות חברת קייטרינג. הבסיס מרוחק, ושכירת שירותיה של חברת הזנה כשרה תהיה כרוכה בעלות כלכלית גדולה מאוד, ולכן מחליטים באופן תקדימי כי בבסיס הזה בלבד לא יסופק אוכל כשר. שאר בסיסי צה"ל ימשיכו לדבוק בכללי הכשרות ולפקח על החלתם באמצעות משגיחים, אך הבסיס הדמיוני שלנו יהווה חריג לכלל. מדובר בהתייעלות שתשפר באופן משמעותי את הליך הכשרת פרחי הטיס ואף תחסוך לחיל משאבים רבים, אבל משמעותו היא  שדתיים המבקשים להקפיד על כשרות לא יוכלו לשרת בו כאנשי צוות אויר.

עכשיו נפקח את העיניים וננסה להשיב לשאלה האם קיימת איזושהי קונסטלציה שבה תסריט כזה אפשרי. כמובן שלא – לא משנה מה תהיה עלות הכשרת מטבחי הבסיס, לא יתקיים בצה"ל תרחיש שבו חיילים דתיים אינם יכולים לשרת כטייסים. גם לא תסריט שבו הם אינם יכולים לשרת כשריונרים.

עוד כתבות בנושא

ולא רק דתיים. נסו לדמיין מציאות שבה צה"ל מודיע שבשל שיקולי כוח אדם ותשתיות, חיילים ממוצא תימני אינם יכולים לשרת בתותחנים, או בחיל הרפואה או ביחידת העילית 8200. זה לא יקרה, ולא בגלל שצה"ל לא יכול להתקיים ללא בוגרי מכינת עלי או תושבי אפרת, אלא משום שיהיה מדובר באפליה. למרות ששיקולי תקציב הם שיקולים רלבנטיים, צה"ל יבלע את גלולת התקציב הזאת הרבה לפני שדובר צה"ל יודיע באופן סופי כי "דתיים לא יוכלו להשתלב בקורס טיס".

אז איך קרה שעל אף שפיילוט הכשרת חיילות כלוחמות שריון עבר בהצלחה, נודע לעם ישראל השבוע ששוויון זה נחמד אמנם, אבל יש לנו מלחמה לנצח, והיא עולה כסף. ובכן – יש תשובה. אבל לפניה, כדאי לעשות סדר במכלול הטענות שעולות בכל פעם שצירוף המילים "נשים" ו"צה"ל" נזרק לחלל האוויר, וברלבנטיות של אותן טענות לידיעה שהתפרסמה השבוע, לפיה הוחלט כי נשים לא ישרתו בשריון.

ראשית יש לחזור על שנאמר. על פי הודעת צה"ל, ההחלטה שלא לשבץ נשים בשריון אינה קשורה בשאלת יכולתן המבצעיות של מסיימות הפיילוט לעמוד במשימות הייעודיות. לכן, כל ההגיגים בדבר ההבדלים הפיזיולוגיים בין נשים לגברים פשוט אינם רלבנטיים במקרה הנ"ל. הוא הדין לגבי השאלה האם הפמיניסטיות האלה שכחו מה זה להיות נשים – גם אם יש נשים שחושבות שלהיות שריונרית זה לא נשי ושפמיניזם הוא לומר בדיוק את זה, או להבדיל נשים שחושבות שלהיות שריונריות זה שיא ההגשמה העצמית ושפמינזם הוא לומר דווקא את זה.

טקס השבעה בנח"ל החרדי. החברה צריכה לדעת לשלם מחירטלי מאייר

מנגד, על אף שאפשר להבין את החשדות ולפיהן מאחורי ההחלטה עומדים שיקולים פוליטיים (כלומר, כניעה לגורמים דתיים), העובדה שצה"ל המשיך עם הפיילוט בעיצומה של הסערה סביב פקודת השירות המשותף, עשויה להוות לפחות לכאורה הוכחה נגדית. לבסוף צריך לזכור – הכרעת בג"ץ בעניין אליס מילר, אליה מפנים באופן טבעי כנגד ההחלטה, לא קבעה שככלל אין מקום לשיקולים תקציביים בסוגיות שילוב נשים ביחידות לוחמות, אלא שבאיזון הנתון הנזק לנשים ולחברה כולה מחסימת קורס טיס לנשים, גדול מהנזק התקציבי שבפתיחתו.

ובכל זאת, גם אם נצמד להסבר הפורמלי וגם אם נכיר בעובדה שיש מקום לשיקולים כלכליים, מדובר בהחלטה מקוממת, והיא מקוממת לא רק משום שהיא מחזירה את צה"ל לאחור בתהליך אמיץ שהחלו קודמיו של הרמטכ"ל הנכנס. היא מקוממת בעיקר משום שכשאנו מנסים לדמיין מציאות שבה שיקולי תקציב מובילים באופן מוצהר לחסימת יחידה בפני דתיים, עולים חדשים, מזרחיים או כל מיעוט אחר, אנו פשוט לא מצליחים.

שום אוכלוסייה אינה מתבקשת לכופף ראשה עד שיפסקו הקסאמים והצבא יוכל להפנות משאבים לטובת זכותה לשוויון, ולשום אוכלוסייה לא מזכירים שצה"ל אינו גוף לשוויון חברתי. אין עולם שבו צה"ל אומר לרב אלי סדן – "נו, אז 95% מיחידות הצבא פתוחות בפניי תלמידיך. דווקא ה-5% הנותרים מפריעים לך?". ועוד לא אמרנו מילה על כך שנשים אינן פלח אוכלוסייה, ושבניגוד לאוכלוסיות אחרות, הן אינן דורשות מאף אחד להתפשר או להעלים את עצמו על מנת שהן תוכלנה להכנס בשער.

יכול להיות שהעובדה שבציבור החרדי-לאומי חוגגים בעקבות ההודעה אינה קשורה להחלטה שהתקבלה, ויתכן שעלות הכשרת לוחמות השריון תסתבר ככזאת שעלותה כה גבוהה עד כדי הצדקה של פגיעה בערך השוויון. אך כל זמן שהצדקות כאלה מגולגלות רק לפתחן של נשים, ראוי להפנות לדבריה המאלפים של השופטת שטרסברג כהן, שביקשה להזכיר ש"חברה המכבדת את ערכי היסוד שלה ואת זכויות היסוד של חבריה צריכה להיות מוכנה לשלם מחיר סביר על-מנת שערך השוויון לא יעמוד ככלי ריק מתוכן".

ד"ר שפרן גיטלמן היא חוקרת בתוכנית לביטחון לאומי ודמוקרטיה ע"ש אמנון ליפקין שחק במכון הישראלי לדמוקרטיהתגובות

דלג על התגובות

הכתבות הנקראות היום באתר

Let's block ads! (Why?)Source link

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *