Menu

מרצ מנהיגה לראשונה פריימריז, וחברי המפלגה חוששים מהרכב הרשימה לכנסתאחרי שנים בהן כאלף חברי ועידת מרצ בחרו את רשימת המפלגה לכנסת, בעוד כשבועיים וחצי ההכרעה צפויה לעבור למגרש אחר: כ-20 אלף מתפקדים יצביעו על הרכב הרשימה בבחירות הקרובות. אלא שרשימת המתפקדים למפלגה עדיין לא פורסמה, וגם רשימת המתמודדים בפריימריז עודנה פתוחה. בנוסף, במפלגה מתקשים לצפות את ההשלכות של המהלך הניסיוני. כך, למשל, המפלגה לא שריינה מקום למתמודד ערבי וכלל לא ברור אם מועמד כזה יצליח להתברג במקום ריאלי.

בשתי הקדנציות החולפות נבחר ח"כ עיסאווי פריג' ללא קושי לצמרת הרשימה, אך אז הבחירות נשענו על חברי הוועידה המצומצמת ולא על מאגר של עשרות אלפי מצביעים שטרם מופו. גורמים במפלגה העריכו שנוכחותו בצמרת הרשימה הביאה למפלגה בבחירות האחרונות כחצי מנדט מקרב הציבור הערבי. פריג', אחד הח"כים הבולטים במפלגה, מכהן מאז פרישתה של זהבה גלאון מהכנסת כחבר הערבי היחיד בוועדת החוץ והביטחון.

פריג' וזנדברג, ביולי האחרון. לדבריו, הוא חושש שהמצביעים יחשבו שיש שריון לערבי במרצ ולכן לא יצביעו לואוליבייה פיטוסי

עוד כתבות בנושא

"אני חושש שבתת מודע של המצביעים הם יחשבו שיש שריון לערבי במרצ ולכן לא יצביעו למועמד כזה", אומר פריג', ומוסיף: "הרחוב הערבי הוא שותף בכיר לשמאל הישראלי ולמרצ והשותפות הזאת צריכה לקבל ביטוי גם ברשימה". הוא עצמו יזם את ההחלטה לבטל את השריון לאחר שבעבר שריינה המפלגה את המקום השביעי, הלא ריאלי, לנציג המיעוטים — תקרת זכוכית שמנעה ממנו להיכנס לכנסת. "אני רוצה שהמצביעים יבחרו בי בגלל ההישגים שלי", הבהיר.

לצד ההחלטה שלא לשריין מקום לערבי, ניתנה הבטחת ייצוג לשלוש נשים — כולל היו"ר תמר זנדברג — עד המקום השישי ברשימה. החלטה נוספת שהוביל ח"כ אילן גילאון תבטיח הצבת מועמד חדש, שאיננו חבר כנסת, במקום החמישי. אלא שהמהלך הזה, שנועד לרענן את השורות, צפוי לדחוק ח"כ מכהן אחד לפחות למקום שאינו ריאלי במורד הרשימה. מקור במפלגה אמר ל"הארץ" כי הפעילים רוקמים בשבועות האחרונים דיל בניסיון לחסל שלושה ח"כים מכהנים — מוסי רז, מיכל רוזין ופריג', ולקדם תחתם מועמדים חדשים. גילאון, שתואר כשותף למהלך, מכחיש. "בחיים שלי לא קידמתי דיל ולא יצאו ממני רשימות", הוא אומר. "אני לגמרי לא ברמה הזאת".

ח"כ רוזין, ביולי האחרון. עלולה למצוא את עצמה בחוץ?

ח"כ רוזין, ביולי האחרון. עלולה למצוא את עצמה בחוץ?אוליבייה פיטוסי

חרף מספר החברים המצומצם והיותה סיעת אופוזיציה שולית, רשימת מרצ בלטה בקדנציות האחרונות בשל שורת מאבקים והישגים פרלמנטריים. בין היתר, ח"כ רוזין הצליחה לחוקק 18 חוקים, בהם תיקונים לחוק למניעת הטרדה מינית, והיתה ממובילי המאבק נגד חוקי הסיפוח בוועדת החוקה. לדבריה, "מרצ, כמותג, היא הרבה יותר חזקה מאשר סך האנשים שמרכיבים אותה. למרצ לא הצביעו בגלל זהבה גלאון, שולה אלוני או יוסי שריד. אנחנו רואים את זה כל השנים בסקרים. בגדול, אנשים מצביעים כי המותג הוא הכוח. כמי שמכהנת שש שנים בכנסת, העובדה שאנחנו מגיעים עם נבחרת שצמחה בארגונים חברתיים וארגוני שלום, אנשים אידיאולוגיים, מאפשרת לנו לעבוד במשותף כמו ראש חץ".

רשימת המתמודדים במפלגה תיסגר בסוף החודש. עד כה, המפלגה לא הצליחה לסחוף כוכבים גדולים לשורותיה. בין השמות הבולטים שכבר הכריזו על מועמדותם ניתן למנות בעיקר פעילי שמאל מוכרים, בהם ראשי שלום עכשיו בעבר, עו"ד גבי לסקי, יריב אופנהיימר ואבי בוסקילה, לצד סגנית ראש עיריית תל אביב־יפו לשעבר מהרטה ברוך, מנהל בית הספר הדרוזי עלי סלאלחה והסטנדאפיסט גיל קופטש.

מאז פרישת גלאון מראשות מרצ, המפלגה לא מפתיעה בסקרים ועומדת על חמישה או שישה מנדטים — נתון דומה לזה שהשיגה בשתי מערכות הבחירות הקודמות. במפלגה מקווים שרשימה אטרקטיבית תסייע לגייס מצביעי שמאל שחונים כיום במפלגות בגוש המרכז. לדברי גילאון, כל חבר שישובץ ברשימה צריך להיות מסוגל למשוך מצביעים חדשים. "אדם שמתמודד ברשימה לא צריך להתמודד שוב על אותו המקום. אם הוא לא מסוגל להביא עוד קרון, מה הוא שווה? יו"ר מפלגה צריך להיות אדם מופתי ואידיאולוגי, אבל גם הוא צריך להוסיף לה עוד קרונות".תגובות

דלג על התגובות

הכתבות הנקראות היום באתר

Let's block ads! (Why?)Source link

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *