Menu

מתעמולה למדיניות: כך הפך דו"ח של ארגון ימין למסמך דיפלומטיבחודש אוגוסט האחרון נפגש שגריר ישראל בשווייץ יעקב קידר עם עמיתיו במחלקה למזרח התיכון של משרד החוץ השווייצרי בברן. במהלך הפגישה, הגיש להם קידר מסמך לא חתום, ובו דרישה מממשלת שווייץ להפסיק לממן מכון מחקר קטן לסכסוך הישראלי-פלסטיני בשם "עקבות". המסמך שהגיש קידר ממחזר טענות שהשמיעו באחרונה ארגוני ימין נגד "עקבות", בין היתר כפי שבאו לידי ביטוי בדו"ח של ארגון הימין "עד כאן" מיולי האחרון. הוא מלמד על הקלות שבה מגיעים ארגוני התעמולה של הימין לראש הממשלה בנימין נתניהו, ואיך הדו"חות שמוציאים הופכים למדיניות הרשמית של משרד החוץ. הדו"ח של "עד כאן", רצוף הטעיות ואי-דיוקים, הפך תוך חודש למסמך עבודה של הממשלה מול מדינות זרות. ממשרד החוץ נמסר כי "איננו מתייחסים", וממשרד ראש הממשלה נמסר כי "בנושא מתבצעת עבודת מטה מקצועית ועניינית במל"ל, במשרד החוץ ובמשרד לעניינים אסטרטגיים".

הכותרת של המסמך שהגיש השגריר הוא "Non-Paper", שבשפה הדיפלומטית פירושו טיוטה לא מחייבת, ולא ברור אם מי שחיבר אותו הוא איש משרד החוץ. "הממשלה השווייצרית מעורבת, ביחד עם ממשלת נורווגיה, במימון 100% של הפעילות של 'מכון עקבות'", נכתב במסמך. "המכון מבקש לאתר ראיות או מדיניות או החלטות בתוך הארכיונים של מדינת ישראל, שהובילו, לדעת החוקרים, להפרת זכויות על אדמות ולהעביר את הממצאים לקורבנות לכאורה. המטרה – מלחמה משפטית נגד מדינת ישראל, בתוכה ובחו"ל. המעורבות של ממשלת שווייץ חורגת לדעתנו מהגבולות הלגיטימיים והמקובלים ביחסים בין מדינות ואנחנו מבקשים שהמימון ייפסק מיידית".

שגריר ישראל בשוויץ, יעקב קידרתומר אפלבאום

חלק מהמסמך הוקדש לרקע על "עקבות", המזכיר מאוד חומרי תעמולה של ארגוני ימין. "רוב המייסדים של ארגון 'עקבות' עבדו או עובדים בארגון 'יש דין', שפעיל בקמפיינים פוליטים נגד ישראל בזירה הבינלאומית. זאת, במטרה להשיג את המטרה הרצויה עבורם בנושאים שנויים במחלוקת בישראל, שצריכים להיות מוכרעים בדרך דמוקרטית", נכתב. "שווייץ תרמה 734 אלף שקל לארגון בין השנים 2014-2017. הארגון מצהיר שזה המקור לכל הכנסתו. הוא משתמש בכסף זר לקדם אג'נדה פוליטית בישראל. זה לא מקובל וישראל מבקשת לעצור את זה".

"עקבות" הוא ארגון קטן המונה כיום שלושה עובדים בשכר. הוא הוקם בשנת 2014 על מנת לבצע מחקרים היסטוריים בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני. המכון פרסם דו"חות שונים עם מסמכים היסטוריים על תולדות הכיבוש והשליטה הישראלית בגדה המערבית. את מענק ההקמה שלו, בסך 264 אלף שקל, קיבל הארגון מממשלת נורווגיה. המממן המרכזי של הארגון כיום הוא משרד החוץ השווייצרי, כחלק מהתפיסה השווייצרית שזכויות אדם כוללות גם תיעוד, הנצחה והיסטוריה של קבוצות שונות.

הפוסט של עד כאן בעניין "עקבות" – דלג

עוד כתבות בנושא

בחודש יולי האחרון, ארגון הימין "עד כאן" הוציא דו"ח נגד ארגון "עקבות". "עד כאן" הוקם ב-2015 על ידי נדב זאבי וגלעד אך. את עיקר פרסומם הם רכשו מתחקיר "עובדה" על פעילותם של עזרא נאווי מארגון "תעאיוש" ונאסר נוואג'ה מארגון "בצלם".

אתר מכון המחקר "עקבות"

אתר מכון המחקר "עקבות"

הדו"ח על "עקבות", 38 עמודים אורכו כולל נספחים, מאשים את "עקבות" בהיותו זרוע איסוף מודיעין של ממשלות שווייץ ונורווגיה לגניבת סודותיה של מדינת ישראל, באמצעות שיתוף פעולה עם גנז המדינה ושתילת אנשים במועצת הארכיונים. את הפעילות של "עקבות" משווים ב"עד כאן" לגניבת ארכיון הגרעין האיראני בטהראן.

הדו"ח של "עד כאן" מבוסס על טעות קונספטואלית מהותית ושורה של הטעיות. "עקבות" עובד מול ארכיונים גלויים ופומביים של מדינת ישראל. הסמכות "לחשוף את הסודות של מדינת ישראל" לא מסורה לאף ארגון, אלא לארכיונים עצמם. על פי התקנות, המסמכים בארכיונים סגורים לתקופה של עשרות שנים, בהתאם לזהות הגוף שמפקיד את החומר. מסמכים מסוימים, למשל של השב"כ, המוסד והוועדה לאנרגיה אטומית, חסויים ל-70 שנה, וב"הארץ" פורסם בשבוע שעבר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון להאריך את תקופת החיסיון ל-90 שנה. גם מסמכים שתקופת החיסיון עליהם הסתיימה אינם נפתחים לציבור באופן אוטומטי. ניתן להגיש בקשה, ולאחר מכן התיק נבדק, מצונזרים ממנו פרטים אישיים או פרטים שעלולים לפגוע בביטחון המדינה, ורק אז הוא נמסר לעיון. הארכיונים בישראל, במיוחד ארכיון צה"ל, מפגרים משמעותית אחרי החובות החוקיות שלהם לחשיפת חומר. ארגון "עקבות", או כל ארגון אחר, לא יכול לקבל מסמכים שהמדינה החליטה לא לפרסם.

פרופ' גדי אלגזי. בדו"ח נטען כי מונה לתפקידו במועצת הארכיונים במקביל לפתיחת "עקבות"

פרופ' גדי אלגזי. בדו"ח נטען כי מונה לתפקידו במועצת הארכיונים במקביל לפתיחת "עקבות"אליהו השקוביץ

טענה נוספת בדו"ח היא שההיסטוריון פרופ' גדי אלגזי, איש שמאל, פועל בתיאום עם "עקבות" ומסייע להם "לחשוף מסמכים". אולם על פי חוק, למועצת הארכיונים אין סמכות להורות על חשיפת מסמכים, ותפקידה הוא לייעץ בנוגע להסדרי עבודת הארכיונים. בארגון "עד כאן" אף טענו כי אלגזי מונה לתפקידו כחבר מועצת הארכיונים במקביל לפתיחת "עקבות", למרות שבפועל הוא נכנס לתפקיד רק שלוש שנים וחצי לאחר מכן.

לפרסום הדו"ח נלוותה סדרת פרסומים בעיתונות, בעיקר ב"ישראל היום". שבוע לאחר הפרסום, ב-1 באוגוסט 2018, צלצל נתניהו לשר החוץ השווייצרי איגאנזיו קסיס. בשיחה בת 40 דקות, ביקש נתניהו להפסיק את המימון ל"עקבות". קסיס השיב שיבדוק את הנושא. כעבור שבוע, נפגש השגריר קידר עם עמיתיו והגיש להם את המסמך.

לפני שנה, הודיע נתניהו בישיבת סיעת הליכוד כי הוא יציג חוק שיפסיק מימון של מדינות זרות לעמותות ישראליות. השר יריב לוין הכין כמה גרסאות של החוק, אך נתניהו גנז את המהלך. כתחליף לכך, לוחץ נתניהו על מנהיגי מדינות זרות להפסיק מימון לשורה של ארגונים. בכיר בליכוד אמר ל"הארץ" כי לקראת הבחירות, נתניהו מאוד רוצה להכריז על הפסקת מימון לכמה ארגונים, כדי להדגיש את קשריו הבינלאומיים.

לדברי גורם בלשכת ראש הממשלה, הפעילות נגד ארגוני השמאל לא נעשית במסגרת עבודת מטה מסודרת בלשכה ובמשרד החוץ, אלא באמצעות בנו, יאיר. יאיר אוחז בהשקפת העולם הרואה בארגוני זכויות האדם כקונספירציה אנטישמית הממומנת על ידי הפילנתרופ המיליונר ג'ורג' סורוס, ויש להיאבק בה. כדברי אחד מבכירי הלשכה, "הוא יותר קיצוני ממאיר כהנא". יאיר מיודד עם מתן פלג, מנכ"ל "אם תרצו", שהפך להיות זרוע הביצוע החוץ-פרלמנטרי של לשכת ראש הממשלה. פלג מרכז ומעביר את החומרים נגד "בצלם", "שוברים שתיקה" ושאר הארגונים.

ממשרד ראש הממשלה נמסר: "הפעילות בנושא לא מכוונת נגד ארגוני שמאל אלא נגד ארגוני BDS ונגד ארגונים הפועלים לדה-לגיטימציה וכן נגד צה"ל ומדינת ישראל וכל זאת בכסות ארגוני זכויות אדם. הפעילות שמתבצעת ע"י המל"ל, משרד החוץ והמשרד לנושאים אסטרטגיים כוללת מחקרים ועבודה מסודרת שתביא בהמשך להצעות החלטה שיעלו לשולחן הקבינט. בשנה האחרונה מעלה רה"מ את הנושא בפני ראשי מדינות באירופה כדי שיפסיקו את הסיוע הממשלתי לעמותות שמטרתן פגיעה במדינת ישראל ובצה"ל. הטענה שפעילות חשובה זו באה משיקולים זרים או אישיים היא מגוחכת".

מטעמו של יאיר נתניהו נמסר: "לא היו דברים מעולם. כמה לא מפתיע שעיתון 'הארץ' שמטפח ארגונים קיצוניים כמו הקרן החדשה, שוברים שתיקה ובצלם שם לו למטרה את יאיר נתניהו. יאיר הוא אדם פרטי, ובפעם האחרונה שבדקנו זכאי לדעה עצמאית. לא זכור כזה מסע ציד אחרי בנים של ראשי ממשלה קודמים. לעומת זאת, לא ראינו בעיתון 'הארץ' בדל של ביקורת על המעשים הבלתי נתפשים של ראשי הארגונים שפועלים נגד מדינת ישראל וחיילי צה״ל".תגובות

דלג על התגובות

הכתבות הנקראות היום באתר

Let's block ads! (Why?)Source link

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *