Menu

שיעור באנטישמיות בחסות פרקליטי הנאשם בפיגוע במוזיאון היהודי


לכל נאשם מגיעה הגנה משפטית במסגרת החוק הדמוקרטי. כעת, משזה נאמר, אפשר לדבר על הפרקליטים הבלגים הנכבדים לכאורה עו"ד סבסטיאן קורטואה ועו"ד אנרי לאקה, העומדים בימים אלה במוקד השיח הציבורי שמעורר בבלגיה משפטו של מהדי נמוש, הנאשם בביצוע הפיגוע הג'יהאדיסטי במוזיאון היהודי בבריסל לפני ארבע שנים וחצי. המשפט נפתח בשבוע שעבר והיום (שלישי) אמור נמוש להשמיע בפעם הראשונה את גרסתו לאירועים.

נמוש, יליד צרפת ממוצא אלג'יראי, בן 33, איש דאעש שלחם במזרח התיכון וחזר לאירופה, נאשם כי ב-24 במאי 2014 נכנס למבואת המוזיאון נטול השמירה כשהוא חמוש ברובה קלשניקוב ופתח באש. כתב האישום המתפרש על פני 188 עמודים גדושי פרטים ונתוני מז"פ מגולל כיצד רצח את מרים ועמנואל ריבה, זוג תיירים מישראל שעמד ועיין בחוברות הסברה, את עובד המוזיאון אלכסנדר סטרנס ואת המתנדבת הצרפתייה דומיניק סברייה.

נמוש נמלט ונעצר כשבוע מאוחר יותר בתחנת אוטובוס במארסיי על ידי אנשי מכס ומשטרה צרפתיים שערכו בדיקות פתע לגילוי סמים בקו המגיע מהולנד ובלגיה. כלי הנשק ששימש לביצוע הרצח נמצא ברשותו. לצדו על נמוש על הספסל בבית המשפט יושב גם נאסר בנדרר, בן 30, הנאשם בכך שהעניק לו את הסיוע הלוגיסטי לביצוע הפיגוע. השניים נקלטו בין השאר במצלמות אבטחה כשהגיעו לתחנת האוטובוס בבריסל לאחר הפיגוע, רגע לפני שעזבו את בריסל.

מאז מעצרו, וביתר שאת מאז החל המשפט, מנהלים פרקליטיו של נמוש את הגנתו באופן קולני בתקשורת. עיון בקורותיהם מלמד כי הם מומחים לאנטישמיות, אך לא ברור מאיזה צד. לאקה פעל במשך שנים במסגרות שונות של "החזית הלאומית", תנועת הימין הקיצוני של ז'אן-מארי לה פן, אשר הורשע פעמים רבות באנטישמיות ובגזענות בבתי משפט בצרפת. קורטואה עשה לעצמו מוניטין, כזה או אחר, כששימש פרקליטם של נאשמים באנטישמיות והכחשת השואה, כגון חבר הפרלמנט הבלגי לשעבר לורן לואיס.

איור של מהדי נמוש בעת שהופיע בבית המשפטאי־אף־פי

לשיא פרסומם הגיעו השניים כששיתפו פעולה בהגנה על דיידונה ("מתנת אלוהים") מ'באלה מ'באלה, "הבדרן" והפרובוקטור האנטישמי המוביל בצרפת. היה זה בעת אחת המערכות המשפטיות שלהם בבלגיה, ב-2014, כשצילום משותף של השלושה – דיידונה ושני פרקליטיו – צף ברשתות החברתיות ועשה רעש גדול. בצילום נראים השלושה מבצעים יחד את ה"קנל" – הצדעה נאצית במועל יד הפוכה – סמל התרסה שמפיצו הראשי הוא דיידונה והפך לסימן היכר של אנטישמים רבים באירופה בשנים האחרונות.

הרעש הציבורי והמחאות מצד דוברי גופים יהודיים שונים בבלגיה אילץ את ועדת המשמעת של לשכת עורכי הדין לדון בנושא, אך תוצאות הדיון הותירו טעם מר אצל רבים. למרות שקורטואה ולאקה לא הכחישו את המעשה (יש צילום) וסירבו להביע חרטה או להשמיע התנצלות, דנו אותם חברי הוועדה לעונש מגוחך: חודשיים של השעייה על תנאי. יתר על כן, על פועלם ושירות המטרה, העניק להם דיידונה פרס שהוא מכנה בשם "קנל הזהב". עוד שני זוכים בפרס קיבלו אותו אך לא הגיעו לטקס ולא עלו על הבמה מסיבות מובנות: הטרוריסט קרלוס ונשיא סוריה באשר אל-אסד. הרי על זה נאמר הלכו הזרזירים אצל העורב.

העיתונאי ניקולא זומרשטיין חשף השבוע בכתב העת "רגרד" רמז מקדים מקו ההגנה שבו ינקטו פרקליטיו של נמוש. "את הרצח במוזיאון היהודי הם מבקשים להציג כמעשה קנונייה של המוסד הישראלי", כתב, "הם גם ביקשו להביא כעדים במשפט בכירים בשירות הביון הישראלי". הדבר כמובן לא עלה בידיהם.

Let's block ads! (Why?)Source link

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *