Menu

"תנו לנו חוק כדי שנוכל לעבוד": המטפלים באמצעות אמנויות דורשים להגן על מקצועםלפני 14 שנים משרד הבריאות הפסיק לקחת אחריות על המטופלים באמצעות אמנויות והפקיר אותם ואת המטפלים במקצוע. פניות חוזרות למשרד הבריאות, לחץ מתון ואפילו הפגנות לא הצליחו להביא את המשרד לחוקק חוק שישמור על הציבור מפני שרלטנים ויאפשר לבעלי ההכשרה הנדרשת להשתלב במערכת הבריאות. ללא החוק, הנפגע המרכזי הוא הציבור הרחב שעלול לקבל טיפול נפשי שיכול לגרום נזק בלתי הפיך. כעת, לאחר שנות סחבת רבות, ארגון המטפלים באמצעות אמנויות החליט להכריז מלחמה.

משרד הבריאות ביטל בשנת 2004 את תהליך ההכרה בהכשרתם של מטפלים באמנויות. הוא ביטל גם הכרה במקצועות כמו ריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת, אבל מאז מקצועות אלו עוגנו בחקיקה והטיפול באמנויות נשלח על ידי המשרד לתהליך אקדמיזציה. תהליך זה היה שנוי במחלוקת, יש בו יתרונות וחסרונות, אבל מול הצורך בהכרה של המדינה כדי לאפשר פיקוח ותקנים לא היתה בכלל שאלה. התהליך הושלם מזמן אבל משרד הבריאות קפא על שמריו בטענה שזה לא נמצא בסדר העדיפויות שלו, על אף שבבג"צ הוא התחייב שיעשה זאת בתוך חודשים ספורים.

לנוכח התנהלות זו, נדמה שלמשרד הבריאות יש אינטרסים לעצור את קידום המקצוע. אילו אינטרסים? ייתכן שקבלת אחריות על המקצוע תאלץ את משרד הבריאות להקצות תקנים, שאמנם יביאו לציבור הרחב טיפול איכותי ומוכח מחקרית אך יעלה כסף. עוד ייתכן שלחץ של אנשי מקצועות בריאות נפש אחרים ששומרים על מעמדם עוצר את התהליך, או שאולי אלה אינטרסים צרים של מכללות לא אקדמיות שמזוהות עם העומד בראש המשרד. אלו רק השערות. משרד בריאות אינו מביע התנגדות בפומבי כך שאין הסבר לסחבת. רק התחמקות מאחריות.

7,000 מטפלות ומטפלים השקיעו שש שנים ויותר בלימודים. אני עצמי יכול לסכם 11 שנים של לימודים באוניברסיטת תל אביב, באוניברסיטת חיפה ובסמינר הקיבוצים כדי שאוכל להעניק טיפול נפשי למבוגרים ולילדים שמתמודדים עם משברים משני חיים או עם קשיים נפשיים. אנחנו עובדים תחת קוד אתי שאינו נופל מזה של עמיתינו ממקצועות אחרים בבריאות הנפש, ואני גאה להיות חלק מקבוצה של מטפלים שעושים שינוי אמיתי בחייהם של אנשים. אלא שבשנים האחרונות, מי שרוצה לעסוק בטיפול באמנויות באופן מקצועי ואתי ושהדלתות ייפתחו בפניו צריך ללמוד במסלול לתואר שני. יחד עם זאת, מכיוון שאין חוק או פיקוח של משרד הבריאות, כל מה שצריך מי שרוצה להיות מטפל במגזר הפרטי זה רצון.

המשמעות היא שכל אחד יכול לפרסם את עצמו כמטפל באמנויות ולקבל מטופלים. ישנן מכללות שמבטיחות לתלמידים שהם יוכלו לפתוח קליניקה אחרי עשרה חודשי לימוד, בעוד שאחרים לומדים לתואר שני וצוברים מאות שעות ניסיון לפני שהם מטפלים. תלמידי המכללות יוצאים לשוק העבודה עם הבטחה ריקה שיש להם כלים להתמודד עם קשיים נפשיים המצריכים איש מקצוע, ולציבור הרחב אין את היכולת להבחין בין אלו שיש להם הכשרה מקיפה לאלו שלא.

[embedded content]

י.ה.ת. ארגון המטפלים באמצעות אמנויות

ללא החוק המיוחל וללא הפיקוח של המדינה כל אדם יכול להציג את עצמו כמטפל באמנויות ולהעניק טיפול נפשי. אף בר דעת לא היה הולך לטיפול אצל מי שלא הוכשר לכך כראוי, אבל בהיעדר רגולציה יש קושי משמעותי לבחור מטפל בעל הכשרה מספקת. זאת ועוד, החוק מבטיח שיהיו תקנים בבריאות הנפש ותנאי העסקה ראויים. אבל אם תלכו היום למרפאת בריאות הנפש בקופת החולים שלכם או לבית חולים פסיכיאטרי כנראה לא תוכלו לקבל טיפול כזה, ואם כן מוצע לכם טיפול באמצעות אמנויות דעו שתנאי ההעסקה אינם מתגמלים ולעתים קרובות אינם הוגנים.

המדינה מתחמקת מאחריותה כבר שנים, שבמהלכן ארגון המטפלים באמנויות (י.ה.ת) מנסה לקדם את החוק, פונה לשר יעקב ליצמן ולאחרים ולכאורה כולם בעד, אפילו השר ליצמן אמר זאת במליאת הכנסת. אלא ששום דבר לא זז – הצעת חוק שהועלתה לפני יותר משנה נמצאת על שולחן הכנסת ומעלה אבק. עכשיו החליטו המטפלים באמנויות להגיש בג"צ נגד המדינה על מנת לחייב אותה לקדם את החקיקה ולשים סוף להפקרה המתמשכת. אבל גם לפנייה לבג"צ יש מחיר, וזהו מחיר גבוה. הארגון דל האמצעים פתח בקמפיין גיוס המונים כדי שיוכל לפנות לבג"צ אך נכון לרגע כתיבת שורות אלו עדיין לא הצליח להשיג את היעד. 

המטפלים באמנויות אינם משולבים במערכת הבריאות ודבר זה מונע מהציבור לבחור טיפול שמוכח מחקרית שהוא טיפול ראוי ויעיל. האזרחים שמסתמכים על הרפואה הציבורית אינם יכולים לבחור טיפול במוזיקה או בדרמה או בתחום אמנויות אחר רק מכיוון שמשרד הבריאות מתעכב בהסדרת המקצוע. חמור מכך, מטפלים שלא קיבלו הכשרה ראויה עובדים לעתים עם אוכלוסיות נזקקות ללא הכשרה או ניסיון מקצועי. אי הסדרת המקצוע עלולה לגרום נזק בלתי הפיך דווקא לאלו שזקוקים יותר מכול להגנתה של המדינה. עד שלא תעשה המדינה את הצעד המתבקש ותגן בחוק על אלו שזקוקים לכך, המטפלים ומטופלים ימשיכו להיות מופקרים.

Let's block ads! (Why?)Source link

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *