Menu

18.31 – המספר האמיתי שמאחורי ספין החמגשיות


18.31

ההיסטוריה עוד תכריע מי היה המוח מאחורי "זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שמעמידים לדין רעיית ראש ממשלה בגלל חמגשיות". האם זה עו"ד ד"ר יוסי כהן, שמא היה זה עו"ד ד"ר יעקב וינרוט ואולי היה זה בנימין נתניהו בעצמו? ראש הממשלה מיהר להציג כתב אישום חמור כלפי התקשורת לנוכח העובדה שהנתניהו'ז הזמינו ארוחות ממסעדות ושפים לאורחיהם הפרטיים בסכום של 393 אלף שקל, וכינה זאת "הסיפור ההזוי והשקרי על החמגשיות". הוא גם חזה כי הכל "יתנדף" בשימוע.

כתב האישום של שרה נתניהו אינו מזכיר כלל "חמגשיות". מסעדות היוקרה מהן הוזמנו ארוחות למעון ראש הממשלה מעולם לא שינעו אותן במכלי אלומיניום מחולקים ומעולם לא הציעו בתפריטיהן מנה שעלותה דומה לעלות החמגשית הפופולארית ביותר בישראל.

יותר מ-200 אלף תלמידים בישראל, מגני החובה ועד כיתות י"ב (בבתי ספר שבהם מתקיים יום לימודים ארוך), אוכלים חמגשית פעם ביום. לפי הנתון שמסר משרד החינוך לכנסת בראשית 2017, ובהתאם לחוזר המנכ"ל העמוס לעייפה של המשרד עצמו, המחיר שמשלמת המדינה עבור חמגשית כזו – הכוללת מנת חלבון בשרי או צמחי, ירקות מבושלים וירקות חיים, פחמימה ופרי -הוא בדיוק 18.31 שקל בדיוק.

ספק גדול אם ממציא הספין ראה בעשורים האחרונים חמגשית ישראלית ממוצעת, או ניסה לערוך חשבון פשוט. אם מדובר היה בחמגשיות ישראליות מצויה, היה על שרה נתניהו להזמין לא פחות מ-19,606 ארוחות כאלה במשך ארבע שנים שבהן היתה מבשלת במעון ראש הממשלה לארבעה מבני הבית שכל מזונם משולם כבר מכספי ציבור, ללא הגבלה בעלויות "מוצרי המכולת", כפי שמבואר בכתב האישום.

נתניהו בברכת ראש השנה

כלומר, עבור כל אחד מארבעת בני משפחת נתניהו הוזמנו בערך 1,225 חמגשיות בשנה בארבעת השנים אליהן מתייחס כתב האישום. מופרך? לנתניהו אין מושג מהי עלותה של חמגשית. "אם תשאלי את ביבי כמה עולה מסטיק, או כמה עולה לחם, טווח הפספוס שלו נורא ואיום. הוא לא חי את העולם של המחירים", אמר וינרוט לאילנה דיין ב"עובדה". 

אלא שהביקורת הציבורית על השימוש בספין החמגשיות חלחלה אט אט גם לתודעה המנותקת בבלפור. פתאום, בחקירתה במשטרה הבהירה שרה נתניהו שהוזמן גם סושי מ"סושי רחביה" כי המבשלת לא ידעה להכין. באותה חקירה עלה גם כי לעתים הוכנו "פתיתים במקום דג" ונתניהו שאלה "למה מגיע לי לאכול פתיתים". כך נולד הצירוף הפלאי "חמגשיות ופתיתים" ששימש את עורכי הדין של נתניהו לאחרונה עם הקראת כתב האישום. החמגשית הישראלית המצויה אכן מכילה מדי פעם פתיתים, אבל גם הם מתוחמרים בעלות של 18.31 שקל לכל המנה.

יאיר, בנימין, שרה ואבנר נתניהוקובי גדעון / לע"מ

נתניהו עצמו סימן את סוף הספין בסרטון ראש השנה שלו כשהתלוצץ "נגמרו לי החמגשיות". הסיסמוגרף הרגיש ביותר שלו, ח"כ דודי אמסלם, הבין מיד שיש לשנות תפריט: "עשיתי חשבון קטן, זה בערך עלות של שווארמה ליום עם שתייה, זה בערך 300-400 שקלים ליום (סה"כ לבני המשפחה)", אמר יו"ר הקואליציה לעודד בן עמי ביום פתיחת משפטה של נתניהו. ספין בשרי נוסף חוזק הבוקר ב"קלמן וליברמן" ברשת ב', בראיון שבו דיבר אמסלם על סטייקים. עשיתי חשבון קטן, מדובר באלפי סטייקים. 

משפחת נתניהו, עם זאת, חושבת אחרת: "יאיר נתניהו צמחוני, אבנר וגברת נתניהו כמעט שאינם אוכלים בשר בקר וראש הממשלה בוודאי אינו צורך מזון בעשרות אלפי שקלים מסטייקיה", נאמר בתגובת המשפחה לחשיפה "חדשות 10" לפני הגשת כתב האישום. בפעם הבאה שנאמני נתניהו יגידו "חמגשיות", תזכירו להם שאפילו אמסלם כבר לא מאמין בקיומן, ומכל מקום – לא באלה שעולות 18.31 שקל.

Let's block ads! (Why?)Source link

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *